Jak vybrat příslušenství pro elektrický zubní kartáček?

Vhodné příslušenství k elektrickým kartáčkům vám usnadní život.

Každý dentální hygienista či hygienistka vám doporučí, abyste vyměňovali hlavici elektrického zubního kartáčku každé tři měsíce. Proto je dobré mít vždy nějakou v zásobě. Jaké další příslušenství k elektrickým kartáčkům oceníte?

  • Michaela, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 4 minuty

Typ příslušenství

Náhradní hlavice

Náhradní hlavice jsou z hlediska příslušenství tím nejdůležitějším vybavením, neboť během roku spotřebujete hned čtyři. Někteří lidé jich však použijí mnohem více.

  • Hlavice musí být kompatibilní s vaším kartáčkem
  • Oválný nebo kulatý tvar
  • Balení po jednom i více kusech

Úložný box

Úložný box na hlavice nebo rovnou celý kartáček oceníte zejména ve chvíli, kdy cestujete. Užitečný vám ovšem bude i tehdy, pokud nechcete, aby se vám na hlavice prášilo a nachytaly se na ně všemožné bakterie.

  • Nutnost kompatibility s vaší značkou kartáčku a hlavic
  • Vyrábí se z pevného plastu
  • Ochrání kartáček před vnějšími vlivy

Držák na kartáček

Ať už chcete ušetřit prostor na umyvadle či poličce, nebo jen hledáte designový doplněk ke kartáčku, držák nebo stojan jistě oceníte. Pořídit si rovnou můžete také dobíjecí držák na elektrický kartáček.

  • Vyrábí se z plastu nebo nerezové oceli
  • Dobíjecí či klasický
  • Možnost uchycení na zeď

Nabíječka na kartáček

Nemáte-li nabíjecí držák, pak jistě oceníte nabíječku, která rovněž slouží k uchycení kartáčku, případně skleničky, v níž se kartáček dobíjí.

  • Vyrobena z plastu či silného skla
  • Disponuje kabelem s klasickou zásuvkovou koncovkou či USB
  • Díky ní je kartáček připraven k okamžitému použití

Chcete mít kartáček neustále čistý? Bojíte se, že se na něm udržují bakterie a jiné nečistoty? Pořiďte si UV sterilizér (sanitizér) elektrických zubních kartáčků. Musí však být opět s kartáčkem kompatibilní.

Podle čeho vybrat

Výrobce a typové číslo

Než si příslušenství vyberete, vždy se ujistěte, že je kompatibilní s vaším typem kartáčku. Téměř každý výrobce poskytuje široké portfolio doplňků ke svým elektrickým kartáčkům, ale vzájemně je však s jinou značkou kombinovat nelze.

Výrobci často své produkty označují typovým číslem, které je na ně nalepeno nebo vyraženo. Podle tohoto čísla poznáte, jestli je možné vybrané příslušenství s vaším kartáčkem kombinovat.

Počet kusů

Tento parametr hraje roli pouze při výběru náhradních hlavic. Na českém trhu si můžete pořídit balení po jednom kusu, ale i po devíti a více kusech. Obvykle se vám vyplatí pořídit si celou sadu náhradních hlavic.

Materiál

Většina příslušenství se vyrábí z tvrzeného, tedy odolného plastu, který je lehce omyvatelný a vydrží vám dlouhá léta. Samozřejmě si ale lze pořídit doplňky z tvrzeného skla a nerezové oceli, které jsou designovější a odolnější, ale také většinou o něco dražší.

Údržba a výměna náhradních hlavic

Údržba

Po každém použití je nutné hlavici opláchnout pod vlažnou nebo teplejší vodou. Kartáček umístěte do pouzdra až poté, co zcela uschne. Zamezení přísunu vzduchu může znamenat rychlý vznik plísní a to dozajista nechcete. Také je dobré minimálně jednou denně kartáček vydezinfikovat již zmíněným sterilizérem neboli sanitizérem.

Sháníte nový elektrický zubní kartáček? Nebo jste ještě nikdy elektrický kartáček nevlastnili? Přečtěte si našeho rádce Jak vybrat elektrický zubní kartáček.

Výměna

Hlavici elektrického kartáčku bychom měli měnit každé tři měsíce, neboť se na ní hromadí bakterie a ty mohou způsobit nepříjemný zánět dásní nebo zubní kaz. Většina kartáčků naštěstí disponuje takzvanými indikačními vlákny v modré či jiné barvě, která postupně bledne.

Čas na výměnu hlavice ovšem nastává i tehdy, pokud jsou jednotlivá vlákna roztřepená nebo zohýbaná. Taková hlavice už vám nevyčistí zuby tak, jak by měla, proto je čas na novou.

Jak na to?

Většinu hlavic dostupných na českém trhu lehce vyměníte tak, že za hlavici zatáhnete a sejmete ji. Někdy však může mít pojistku, tu odblokujete tím, že hlavicí pootočíte na jednu nebo na druhou stranu. Novou hlavici stačí na držák lehce nasadit, případně jí zase pootočte, aby zacvakla pojistka.

Příslušenství

Elektrické zubní kartáčky

Ústní sprchy

Zubní pasty

Ústní vody

Mezizubní kartáčky

Ústní spreje

Přípravky na bělení zubů

Škrabky na jazyk

Nejčastější otázky

Musím elektrický kartáček pokaždé ukládat do úložného boxu?

Určitě nemusíte. Dokonce je žádoucí, aby spíše dýchal (větral), zejména, když je ještě vlhký. Ale na cestování ho jistě oceníte.

Jak je možné, že mám ochozenou hlavici už po měsíci používání?

Buď ji používáte velmi často (vícekrát než dvakrát denně) anebo na kartáček příliš tlačíte. Vždy si čistěte zuby s jemností, tlačením hlavice na zuby či dásně si zuby lépe nevyčistíte, naopak si můžete dásně i zuby poškodit, stejně jako je tomu v případě klasického manuálního kartáčku.

Musím držák na kartáček ke zdi přivrtávat?

Není to pravidlem. Některé držáky stačí přilepit, případně přichytit přísavkou k dlaždičkám. Jiné držáky lze postavit na poličku nebo umyvadlo.